Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Základní parametry půjčky - úrok, RPSN

Článek publikován dne 14. 6. 2014

Jako každá půjčka má také půjčka do 5000 Kč - půjčka před výplatou na účet - své základní parametry neboli charakteristiky. Základním parametrem každé půjčky je úroková sazba neboli úrok vyjádřená v procentech.Co vše je potřeba o úvěru vědět?

  • Jak dlouho budu muset splácet
  • Kolik celkem přeplatím
  • Jaké jsou poplatky a sankce

Jak vypočíst úrok?

Úrok vlastně laicky znamená, kolik % navíc musíme zplatit zpět. Když si půjčíme například 5000 Kč na 1 rok při úroku 10 %, budeme muset na konci splatnosti zaplatit 5000 + 10 % z 5000, což je 5500,- Kč. Úrok v tomto případě dělá 500 Kč.

Proč je ještě důležitější znát RPSN

K této částce se většinou připočítávají další poplatky - poplatek za vyřízení úvěru, poplatek za vedení účtu a jiné. Souhrn těchto poplatků je vyjádřen tzv. RPSN - roční procentní úrokovou sazbou nákladů. Ta je vyjádřena také v procentech podobně jako úrok, ale zahrnuje v sobě i tyto další náklady.

Takže pokud si půjčíme 5000 Kč na 1 rok při úroku 10 %, poplatek za zřízení úvěru bude 100 Kč a poplatek za vedení úvěrového účtu 50 Kč za měsíc, zaplatíme nakonec 5500 + 100 + 12x50 = 6200 Kč, RPSN tedy bude 6200 / 5000 = 1,24 - tedy 24 %.

Je třeba podotknout, že RPSN 24 % patří spíše do sféry levných bankovních půjček, při nebankovních půjčkách se setkáváme s daleko vyššími RPSN - např. 50 % ale i např. 100 % a více. To je úměrné dostupnosti půjčky - čím dostupnější je půjčka, tím vyšší má RPSN.

Solidní půjčky nabízí nízký nebo žádný poplatek za vyřízení

Dalšími důležitými parametry půjčky, kterých bychom si měli všímat, jsou například doba splatnosti, poplatek za vyřízení půjčky.

Solidní společnosti nabízejí zřízení půjčky bez poplatku, případně za symbolický poplatek, a rovněž dovolují zvolit si délku splatnosti tak, aby vyhovovala Vašim finančním podmínkám.

Refinancování

Další témata

Půjčky, úvěry

Doporučujeme:

Maxi-půjčky.cz - Váš průvodce světem půjček a úvěrů.

Uvažujete o koupi sušičky na prádlo? Užitečné informace najdete na stránkách www.sušičky-prádla-test.cz.

Půjčka bez doložení příjmu - informace o online půjčce, u které nemusíte dokládat, kolik vyděláváte.

© 2016 INFINEA Finance, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena, Půjčka-5000-ihned.cz. Tyto webové stránky byly založeny za účelem informovat čtenáře hledající informace o finančním trhu. Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.