Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Registr dlužníků

Článek publikován dne 1. 4. 2015

Evidence nejrůznějších dluhů, průběh jejich splácení, přečerpání běžných účtů, dluhy u telefonního operátora a informace o dlužníkovi, to vše obsahují registry dlužníků. Těch je totiž hned několik, bankovní, nebankovní nebo SOLUS. Informace o vás a vašem úvěru se v registru uchovávají 4 roky po splacení půjčky, v registru SOLUS pak pouze 3 roky. Vy si pomocí výpisu z tohoto registru můžete snadno ověřit, kde ještě dlužíte, kde jste spláceli pozdě a kde jste naopak splatili vše zcela v pořádku. Banky a podobné instituce mají do všech těchto registrů možnost nahlédnout a ověřit si, jak spolehlivý je žadatel o půjčku nebo třeba mobilní tarif.

Bankovní a nebankovní registry

Z bankovních (BRKI) a nebankovních (NRKI) registrů získáte výpis pomocí formuláře. Ten si stáhnete z internetových stránek, potom ho vyplníte a necháte si úředně ověřit podpis. S takto vyplněným formulářem můžete zajít na pobočku osobně nebo ho zašlete poštou. Na výpis si počkáte přibližně měsíc a zaplatíte 100Kč. Pokud na výpis spěcháte, máte expresní možnost, která stojí 200Kč a výpis získáte do 24 hodin.


Výpis z registru SOLUS

Výpis z registru SOLUS lze získat díky SMS zprávě. Bohužel ačkoliv to zní jednoduše, jeden háček tu je. I u této žádosti musíte doložit ověřený podpis. Přes SMS vám přijde kód, který potom napíšete do písemné žádosti a společně s ověřeným podpisem odešlete poštou. Výpis vám potom přijde formou SMS zprávy přímo na váš telefon. Tato varianta stojí kolem 100Kč. Někdo by ale raději zvolil klasickou cestu, o výpis tak můžete požádat i formou dopisu, opět s ověřeným podpisem. Výpis vám přijde jako dopis do vlastních rukou a bude vás to stát 220Kč.