Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

V kolika letech půjdu do důchodu?

Článek publikován dne 11. 2. 2015

Odchod do důchodu v relativně nízkém věku je minulostí. Nepočítejte s tím, že se do něj dostanete před 60. rokem života jako třeba vaši prarodiče, důchodový věk se neustále zvyšuje. Kdy to čeká vás?

Zkuste důchodovou kalkulačku

Důchodová kalkulačka na stránkách MPSV, které ale rozhodně není jedinou možností, vám pomůže vypočítat, v kolika letech půjdete do důchodu. Dnešní třicátníci se důchodu dočkají ve věku přibližně o 5 let vyšším, než je tomu běžně dnes. Stačí zadat datum vašeho narození, počet dětí, které jste vychovali a vaše pohlaví.


Stanovení roku odchodu do důchodu

V dnešní době se rok odchodu do důchodu vypočítává jinak, jestliže jste se narodili do roku 1977, a jinak, pokud až po něm. Důchodově pojištění lidé narození v letech 1936 až 1977 mají věk odchodu do důchodu vypočítaný podle tabulky a zohledňuje se počet vychovaných dětí. U lidí narozených po roce 1977 je stanoven věk odchodu do důchodu 67 let, ke kterém se přičítá počet kalendářních měsíců činících dvojnásobek rozdílu mezi rokem jejich narození a rokem 1977.

Co ovlivní důchodový věk?

Důchodový věk záleží na datu narození, pohlaví a počtu vychovaných dětí, to už víme. Během produktivního věku mladších ročníků se ale předpokládá průběh důchodových reforem, není tedy vhodné spoléhat se na příjem ze strany státu ve stáří. Určitě je dobré spořit si z vlastních zdrojů. V mnoha náročnějších profesích navíc nebude možné setrvat až do důchodového věku.

Je třeba stanovit horní hranici

Padl návrh pro zavedení určitého stropu, protože podle tohoto výpočtu budou lidé odcházet do důchodu stále později a později. Posledním návrhem je odchod do důchodu ve věku 65 let u lidí narozených před rokem 1971, který by měl začít platit v roce 2017. Hranice bude procházet novým posuzováním tak, aby člověk průměrně strávil v důchodu čtvrtinu svého života, jako je tomu dnes.