Jste ve svých 26 letech stále studentem? Na co se připravit?

Co se změní pro studenta, který překlene „magickou“ hranici 26 let? V dnešní době to není nijak neobvyklé. Na co si dát ale pozor, o které výhody přijdete a co vás to bude stát navíc?

Jak je to se školným

Na veřejných vysokých školách v ČR se školné ani po dosažení věku studenta 26 let žádné školné neplatí. Setkat se můžeme s poplatky na nestandardní dobu studia (delší a další studium), která je způsobena různými vlivy, například neúspěchy ve studiu.A co stipendium?

Na prospěchové stipendium máte nárok při splnění podmínek i nadále, podobné je to se stipendiem ubytovacím. Co ale končí s tímto věkem, je sociální stipendium.

Zdravotní pojištění

Za studenty prezenčního i kombinovaného studia platí zdravotní pojištění do 26 let věku stát. To se děje ještě v měsíci, kdy student tento věk dovrší. V dalších měsících si ale už musíte platit zdravotní pojištění sami jako osoba bez zdanitelných příjmů, případně tato povinnost připadne zaměstnavateli, jestliže zároveň pracujete. Studující OSVČ musí odvádět alespoň minimální stanovený odvod.

Slevy na daních

Jako student nad 26 let ztrácíte nárok na slevu na studenta. Vaši rodiče si nemohou uplatnit daňovou slevu na dítě.

Sociální pojištění

Studenti prezenčního studia nad 26 let se o platbu sociální pojištění starat zatím nemusí. Doba studia se v tomto případě nezapočítává do důchodu. Za pracující studenty odvede sociální pojištění zaměstnavatel, pro studující OSVČ je důležitý rozdíl mezi příjmy a výdaji, do určité hranice se nemusí platit zálohy.

Musím na Úřad práce?

Kdo studuje a dovršil věk 26 let, nemusí se automaticky hlásit na Úřadu práce. Pokud jste ale za poslední dva roky více než jeden rok pracovali, i během studia vám vznikne po ukončení pracovního poměru nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Konec slev

Mnoho studentských slev dovršením věku 26 let skončí. Platí to hlavně v divadlech, kinech a zoologických zahradách. Držitelům platné ISIC karty ale některé ze slev zůstanou i po dovršení věku 26 let. Kdo studuje formou kombinovaného studia, nemá nárok na kartu ISIC ani na většinu jiných slev (a to i před dovršením 26 let věku). Studentské slevy na jízdenky jsou někdy ohraničeny věkem 26 let (MHD, ČD) a cena se může najednou až zdvojnásobit. U soukromých dopravců může dále platit sleva pro držitele ISIC karty ještě několik let.

Ven na Erasmus?

Vyrazit studovat do zahraniční na Erasmus můžete až do 30 let.

Vyživovací povinnost rodičů

Rodiče dětí, které i nad 26 let věku studují, mají i nadále vůči nim vyživovací povinnost. Obvykle to ale neplatí u kombinované formy studia, kdy student může chodit do práce.Refinancování

Další témata

Půjčky, úvěry

Doporučujeme:

Uvažujete o koupi sušičky na prádlo? Užitečné informace najdete na stránkách www.sušičky-prádla-test.cz.

Půjčka bez doložení příjmu - online půjčka, u které nemusíte dokládat, kolik vyděláváte.

© 2016 INFINEA Finance, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena, Půjčka-5000-ihned.cz. Tyto webové stránky byly založeny za účelem informovat čtenáře hledající informace o finančním trhu. Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.