Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Co dělat, když nemůžete splácet půjčku

Článek publikován dne 20. 5. 2014

Půjčit si peníze je v dnešní době tak snadné. Čím dál tím víc lidí je proto zadluženo a není výjimkou, že mají i více půjček najednou. To může vést k neschopnosti splácet půjčky a k větší zadluženosti. Čím nižší máte příjmy, tím toto riziko stoupá. Co dělat tehdy, když nemáte finance na splácení bankovního či nebankovního úvěru?

Informujte věřitele

Pokud jste se dostali do platební neschopnosti, oznamte to co nejdříve příslušné bance nebo nebankovní společnosti. Společně můžete najít řešení, jak dále postupovat. Věřitelská společnost Vám může nabídnout odklad splátek nebo dočasné snížení splátek. Ovšem počítejte s tím, že za individuální přístup Vám naúčtuje poplatek.

Refinancujte úvěry

Refinancování úvěru znamená přesun úvěru od jednoho věřitele k jinému. K refinancování úvěru se uchylte tehdy, pokud Vám banka nebo nebankovní firma nenabídla výhodné podmínky úvěru a je-li půjčka pro Vás velkou zátěží. Nový věřitel Vám předloží nový úvěr s novými smluvními podmínkami a úrokovou sazbou. Nevýhodou je to, že se Vám prodlouží doba splatnosti úvěru a tím i dojde k navýšení celkové dlužné částky. Úvěr můžete refinancovat i online. Pomocí aplikace můžete zažádat o přesun své půjčky z pohodlí domova.

Vyhlášení osobního bankrotu

Osobním bankrotem se označuje oddlužení pomocí splátkového kalendáře. Jedná se o řešení, jak se zbavit dluhů, pokud je nemůžete dále splácet. Podmínkou je mít stálý příjem a schopnost do pěti let splatit alespoň třicet procent dlužné částky. Během tohoto pětiletého období si budete muset vystačit s tzv. nezabavitelnou částkou, kterou tvoří nezabavitelné minimum navýšené o třetinu zbývající mzdy (maximálně však o 3 032 Kč). Zbytek je zabaven insolvenčním správcem. Podáním návrhu ke krajskému soudu na vlastní oddlužení Vám nehrozí exekuce.

Podmínky

K osobnímu bankrotu můžete přistoupit tehdy, pokud máte zpoždění ve splácení dluhů více než 30 dnů po splatnosti a dluhy u minimálně dvou věřitelů. Ovšem nevztahuje se to na úvěry kryté zástavou (hypotéky, americké hypotéky apod.).

Refinancování

Další témata

Půjčky, úvěry

Doporučujeme:

Maxi-půjčky.cz - Váš průvodce světem půjček a úvěrů.

Uvažujete o koupi sušičky na prádlo? Užitečné informace najdete na stránkách www.sušičky-prádla-test.cz.

Půjčka bez doložení příjmu - informace o online půjčce, u které nemusíte dokládat, kolik vyděláváte.

© 2016 INFINEA Finance, spol. s r.o., všechna práva vyhrazena, Půjčka-5000-ihned.cz. Tyto webové stránky byly založeny za účelem informovat čtenáře hledající informace o finančním trhu. Provozovatel webu není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.