Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Jak zatočit se svými dluhy

Článek publikován dne 16. 3. 2015

Sáhli jste po půjčce a nyní chcete své závazky vůči věřitelům co nejrychleji vyrovnat? Poradíme vám, jak se zavit dluhů a začít s čistým štítem.

Co, kolik, komu

Nejprve zjistěte přesně, kolik komu dlužíte, který ze závazků má přednost a udělejte si ucelený přehled. Možná to u vás začalo jednou malou půjčkou, kterou jste nezvládli splatit, a dluhy se „nabalily“ na sebe obrovskou rychlostí. Věřitele lze požádat o to, aby vystavili potvrzení o současném stavu dlužné částky. Teprve pak si můžeme správně stanovit strategii splácení.


Přehledný domácí rozpočet

Jakmile zjistíme, s jakým objemem dluhů zápolíme, musíme zjistit, kolik peněz měsíčně máme k dispozici pro jejich splacení. Zpracujte si přehled příjmů a výdajů, nezapomeňte ani na ty nejmenší položky.

Pokuste se zvýšit příjmy a snížit výdaje

Dalším krokem je pokusit se co nejvíce snížit výdaje na minimum a zároveň se pokusit do rodinného rozpočtu měsíčně přinést co nejvíce peněz. Můžete zkusit vznést u nadřízeného požadavek na zvýšení výplaty, vzít si přivýdělek nebo prodat věci, které už nepotřebujete.

Požádejte o vhodnější splátkový kalendář

Nebojte se s věřiteli komunikovat a požádat je o pro vás vhodnější splátkový kalendář. Snahu většinou ocení a možná vám vyjdou vstříc.

Konsolidace půjček

Několik půjček lze sloučit do jedné, tuto možnost zvanou konsolidace nabízí většina bank. Co tím získáte? Pouze jedinou měsíční splátku, která bude nižší a nezasáhne tolik do vašich výdajů, i když budete tím pádem splácet o něco déle. Zbavíte se také některých poplatků.

Oddlužení nebo osobní bankrot

Pokud máte několik dluhů po splatnosti déle než 30 dnů a už si nevíte rady, můžete požádat u finančního úřadu o oddlužení. To spočívá v tom, že všechny peníze kromě životního minima půjdou měsíčně na splacení dluhů a po 5 letech musíte mít splaceno minimálně 30% svých závazků, zbytek vám pak bude prominut.