Pozor! Tato stránka byla publikována v minulosti a uvedená fakta již nemusí odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Zásady pro půjčky

Článek publikován dne 27. 9. 2014

Nežli si vyberete správného bankovního či nebankovního poskytovatele, měli byste se držet tradičně prověřených zásad. Ty existují v několika podobách, díky kterým předejdete různým komplikacím.

Vy, kteří uvažujete nad půjčkou, se zaměřte spíše na bankovní produkty. Ovšem tento typ půjčky není pro všechny žadatele, ale jenom pro lidi s pravidelným příjmem a čistým rejstříkem dlužníků.


Na výběr máte buďto kreditní kartu, kontokorent anebo některý ze spotřebitelských úvěrů. Využít můžete účelových nebo neúčelových půjček. Ale kreditní karta a spotřebitelské půjčky jsou nejideálnější, neboť vynikají bezúročným obdobím.

Nebankovní půjčky

Zato problémoví klienti se musí obrátit na finanční společnosti, které jim mohou nabídnout nebankovní půjčky. Tady bychom doporučili zaměřit se na firmy, které už existují na trhu nějakou dobu. Tito poskytovatelé mají svou stálou klientelu. Jejich obchodní praktiky jsou férové.

Ať již se rozhodnete pro bankovní či nebankovní formu půjčkového produktu. Měli byste si dohledat některé potřebné údaje, jako je například RPSN. Zajímat by vás měli poplatky, doba splatnosti, opakované sjednání půjčky, poskytnutá částka. Na co nezapomeňte, tak jsou i poplatky za nedodržení splátkového kalendáře, ručení či zástava. To vše zjistíte na pobočce poskytovatele.

Nikdy neplaťte poplatky předem!

Pokud po vás bude chtít někdo poplatky předem, pak smlouvu o půjčce neuzavírejte. Raděj se poohlédněte u jiného poskytovatele.

Pozor na předčasné splacení půjčky

Některé společnosti nabízí zcela zdarma předčasně splatit půjčku, u jiných se nevyhnete sankčnímu poplatku.